wtorek, 28 lipca 2015

Dżem wiśniowy

Uwielbiam to uczucie, kiedy spoglądam na spiżarkę zapełnioną przetworami po brzegi. Zima, bez świeżych owoców i warzyw, nie wydaje się wtedy tak straszna. Zawsze można sięgnąć po pyszny dżem, powidła, kompot, pomidorową passatę czy domowe ogórki.... Od kiedy na świecie pojawiło się Niemowlę (czyli moja trzecia pociecha) nie ogarniam już niestety robienia przetworów w takiej ilości. Sezonowymi owocami wypełniłam zamrażarkę. Nie mogło się jednak obejść, bez choćby kilku, słoiczków domowego dżemu. Taki dżem, tradycyjny, bez żadnych żelfixów, lubię najbardziej. I choć zawiera cukier, to moje dzieci go jedzą. Skoro nie dostają sklepowych ciastek, batonów, chipsów, lizaków, żelek, gum i całej reszty marketowego badziewia trochę domowego dżemu z trzcinowym cukrem im nie zaszkodzi. Poza tym...lepszy cukier, niż pleśń w przetworach, prawda?


Składniki:
1 kg wiśni
3/4 szklanki brązowego cukru trzcinowego
sok z połowy cytryny

Przygotowanie:
Wiśnie umyć, wydrylować i przełożyć do garnka. Zasypać je cukrem i odstawić na 2 godziny, aby puściły sok. Po tym czasie garnek postawić na gazie i doprowadzić do wrzenia, a następnie zmniejszyć ogień i gotować ok. 90-120 minut (w zależności od tego, jaką konsystencję chcecie uzyskać). Konsystencję najlepiej sprawdzić wykonując tzw. test zimnego talerzyka;) Talerzyk wkładamy do zamrażarki, kiedy się schłodzi wylewamy na niego odrobinę dżemu i po chwili sprawdzamy czy nam odpowiada (po odwróceniu do góry dnem dżem nie powinien ściekać z talerzyka). Jeśli Wasze dzieci, jak moje, nie przepadają za dużymi kawałkami owoców w smarowidłach to na tym etapie można dżem zblendować, co dodatkowo go zagęści (jeśli jednak jesteście fanami całych owoców w gęstym dżemie to gotowanie zajmie jeszcze trochę czasu - dodatkowe 60 minut co najmniej). Po zblendowaniu dżem doprowadzamy ponownie do wrzenia, a następnie przekładamy do umytych i wyparzonych słoików. Słoje zakręcamy, odwracamy do góry dnem i przykrywamy kocem, aby powoli stygły. 

Dżem zjadamy, kiedy przyjdzie nam na niego ochota;) Wybornie smakuje z naleśnikami czy chrupiącym chlebkiem ryżowym. Z podanej ilości wiśni wyszły mi 3 słoiczki dżemu o pojemności 190g.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz