wtorek, 14 lipca 2015

Domowe mleko kokosowe

Mleko kokosowe ma delikatny i przyjemny smak i lekko kokosowy aromat. To mleko roślinne pojawia się u nas w domu najczęściej - od owsianego lubimy je zdecydowanie bardziej, od migdałowego jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Świetnie sprawdza się do kawy, jako samodzielny napój, baza kokosowej jaglanki czy kaszki manny. A dodatkowo - pozostające po nim wiórki można wykorzystać dalej - do zrobienia pysznych kokosanek lub kokosowych batoników.


Składniki:
100 g wiórków kokosowych (najlepiej ekologicznych, bez dwutlenku siarki)
600 ml wody (mineralnej, przegotowanej lub przefiltrowanej)

Przygotowanie:
Wiórki kokosowe wsypać do garnka, zalać wodą i odstawić na noc. Rano podgrzać garnek z wiórkami, tak, żeby były dość mocno ciepłe, a następnie zblendować przez kilka minut. Wiórki przefiltrować przez gazę i dobrze odcisnąć. 
Jeśli chcemy mieć dodatkową porcję mleka (już nieco bardziej rozcieńczonego, ale nadal mogącego być fajną bazą placuszków, kaszki, etc.) wiórki przekładamy z powrotem do blendera, wlewamy dodatkowe 300 ml wody, ponownie blendujemy i filtrujemy przez gazę.
Mleko (jeśli nie zostanie natychmiast wypite, co u mnie w domu zdarza się niezwykle często) przechowujemy w lodówce. W trakcie przechowywania mleko się rozwarstwia, co jest procesem normalnym, naturalnym i odwracalnym;) 
Pozostałe, po przygotowaniu mleka, wiórki zużywamy np. do upieczenia kokosanek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz